kategoria: Turystyka
2 wrzesień 2024

Włodawa - miasto trzech kultur

Fot. Jan Kaznocha
Szlak trzech kultur przebiega przez przygraniczne miasteczko Włodawę położoną nad wijącą się wśród pól, łąk i lasów rzeką Bug. To tu współistniały ze sobą trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm, a dowody tej koegzystencji przetrwały i są widoczne w architekturze sakralnej (kościół, cerkiew, synagoga) do dziś. Do II wojny światowej miasto było swoistym tyglem narodowościowym i kulturowym.
Wędrówkę Szlakiem Trzech Kultur we Włodawie warto rozpocząć od zespołu paulińskiego, w którego skład wchodzi klasztor oo. paulinów oraz kościół parafialny pw. św. Ludwika. Co roku 25 sierpnia odbywa się tutaj Jarmark Pauliński.

Wychodząc poza mury kościoła dostrzeżemy  cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z końca XIX wieku. Kierując się na zachód od cerkwi dotrzemy do ostatniego miejsca na szlaku, do unikatowego  w Polsce zespołu zabytków żydowskich, w skład którego wchodzą: Wielka Synagoga i Mała Synagoga z II połowy XVIII wieku.

Będąc we Włodawie warto trafić na imprezy kulturalne: Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem (lipiec), Festiwal Sztuk Naturalnych „Zew Natury” (lipiec), oraz Festiwal Trzech Kultur (wrzesień). Zapraszamy.

Jasień