15 maj 2024

Kierowca oskarżony o spowodowanie wypadku, w którym zginęło dwoje dorosłych i 6-latka

zdjęcie: Kierowca oskarżony o spowodowanie wypadku, w którym zginęło dwoje dorosłych i 6-latka / pixabay/7456063
Kierowca busa Vitalii P. został oskarżony przez prokuraturę o spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym, w której zginęło troje pasażerów, w tym sześcioletnia dziewczynka. Do wypadku doszło w listopadzie 2023 r. w Wereszynie (Lubelskie).
REKLAMA

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Rafał Kawalec poinformował w środę, że do Sądu Okręgowego w Zamościu został skierowany akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Ukrainy Vitalijowi P., któremu zarzucono nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób, w wyniku której zmarły trzy osoby.

Do wypadku doszło 19 listopada ub. r. przed godziną piątą rano na drodze wojewódzkiej nr 844 w miejscowości Wereszyn w gminie Mircze (pow. hrubieszowski). 31-letni Vitalii P. kierował busem marki Volkswagen Crafter z dziewięcioma obywatelami Ukrainy, którzy jechali w kierunku przejścia granicznego w Dołhobyczowie.

W pewnym momencie Vitalii P. "zjechał kierowanym przez siebie pojazdem na przeciwległy pas drogi, następnie na lewe pobocze, po czym uderzył w przydrożne drzewo". W wyniku zderzenia troje pasażerów - w tym sześcioletnia dziewczynka – doznało ciężkich, wielonarządowych obrażeń i zmarło. Kolejne trzy osoby odniosły ciężkie obrażenia "w postaci choroby realnie zagrażającej życiu". Jedna z pasażerek doznała obrażeń, które "naruszyły czynności narządów ciała na okres trwający dłużej niż siedem dni".

"Przeprowadzone badania wykazały, iż kierujący w czasie zdarzenia był trzeźwy" – zakomunikował prokurator.

Prokuratura ustaliła, że pojazdem podróżowała o jedna osoba za dużo. Ponadto bus wyposażony był w niehomologacyjne mocowanie foteli w drugim i trzecim rzędzie, w miejscach nieprzewidzianych konstrukcyjnie, przerobionych w sposób nie spełniający warunków technicznych i bez pasów bezpieczeństwa. Jak podano, pogoda była mglista, droga mokra, a pojazd jechał za szybko.

Vitalii P. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Tłumaczył, że zasnął kierując pojazdem. Został tymczasowo aresztowany.

Postępowanie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie.

Oskarżonemu grozi do ośmiu lat więzienia.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Parczew
22.3°C
wschód słońca: 04:24
zachód słońca: 20:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Parczewie