22 kwiecień 2024

Wójt gminy rozwiązał protest rolników na granicy w Dorohusku

zdjęcie: Wójt gminy rozwiązał protest rolników na granicy w Dorohusku / pixabay/1509852
Wójt gminy zdecydował w poniedziałek o rozwiązaniu protestu rolników na granicy w Dorohusku (Lubelskie). Ruch pojazdów został już przywrócony – wynika z informacji przekazanych PAP. Protestujący zapowiedzieli odwołanie się od tej decyzji.
REKLAMA

„Wydałem decyzję o rozwiązaniu protestu rolników przed przejściem w Dorohusku ze względu na straty przedsiębiorców z naszego regionu, jak i ze względu na mieszkańców, bo jest bardzo duże ryzyko utraty przez nich pracy w różnego rodzaju firmach związanych z przejściem granicznym. Tym bardziej że protest nie przynosi żadnego efektu” – poinformował PAP w poniedziałek wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa.

Przypomniał, że protesty na granicy w Dorohusku trwają od października 2022 r. Najpierw granicę blokowali przewoźnicy, a teraz rolnicy.

Wójt przekazał, że najpierw przedstawiciel gminy ogłosił słownie rolnikom informację o rozwiązaniu zgromadzenia. W ciągu 72 godzin zostanie im ona przekazana na piśmie. Protestujący mają 7 dni na odwołanie się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przewodniczący protestu rolników w Dorohusku Marcin Wilgos w rozmowie z PAP potwierdził, że zamierza złożyć odwołanie w tej sprawie. „Nie odwołując się, wychodziłoby na to, że godzimy się na decyzję wójta” – dodał.

Kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji przekazała, że ruch na granicy został już przywrócony, a rolnicy mają czas do godz. 18.00 na posprzątanie miejsca zgromadzenia.

„Podczas rozchodzenia się uczestników protestu doszło do zapalenia się kilku bel słomy, które znajdowały się w miejscu manifestacji. Przyjechała straż pożarna i ugasiła ogień” – opisała policjantka.

Tydzień temu w Dorohusku odbyło się spotkanie wojewody Krzysztofa Komorskiego z protestującymi rolnikami i przedsiębiorcami z woj. lubelskiego, którzy apelowali o zawieszenie protestu rolników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku ze względu na straty ponoszone przez nich w wyniku blokady granicy. Głównie chodzi o firmy obsługujące obrót towarowy między Polską a Ukrainą, np. agencje celne, kantory, firmy transportowe, magazyny, składy celne, a także o eksporterów i importerów.

Od 9 lutego br. na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem protestują rolnicy. Ich główne postulaty to likwidacja zielonego ładu i zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Parczew
22.3°C
wschód słońca: 04:24
zachód słońca: 20:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Parczewie