22 kwiecień 2024

GDDKiA wnioskuje do wojewody o zezwolenie na budowę S12 Dorohucza-Chełm

zdjęcie: GDDKiA wnioskuje do wojewody o zezwolenie na budowę S12 Dorohucza-Chełm / pixabay6285105
Do wojewody lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 Dorohucza-Chełm - poinformował w poniedziałek Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału GDDKiA.
REKLAMA

Jak zakomunikował Minkiewicz, wydanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie budowy S12 od miejscowości Chojno Nowe Drugie. Następnie ekspresówka zostanie poprowadzona na północ od obecnej drogi krajowej nr 12, w Tytusinie przetnie drogę krajową, od południa ominie Stołpie, gdzie planowana jest budowa pary Miejsc Obsługi Podróżnych i na węźle Chełm Zachód połączy się z obwodnicą Chełma.

"W ramach inwestycji wybudujemy m.in. most, 14 wiaduktów oraz w sumie pięć przejść dla dużych i średnich zwierząt. Powstanie także węzeł drogowy Siedliszcze na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 839, prowadzącą w kierunku Rejowca Fabrycznego" – podał Minkiewicz.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka wygrała firma Stecol Corporation. Wartość umowy to 760 mln zł.

Droga ekspresowa S12 między Piaskami i Dorohuskiem będzie miała ok. 75 km. Inwestycję podzielono na cztery odcinki, spośród których trwa budowa jednego – obwodnicy Chełma. W przypadku dwóch odcinków (Piaski-Dorohucza i Chełm – Dorohusk) w tym roku złożono do wojewody wnioski o ZRID. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dla blisko sześciokilometrowego fragmentu planowanej ekspresówki w okolicy Dorohuczy, gdzie pod ziemią znaleziono odpady przemysłowe. GDDKiA zadecydowała o ominięciu składowiska, co wiąże się z opracowaniem nowego wariantu i uzyskaniem decyzji środowiskowej.

S12 połączy autostradę A1 w województwie łódzkim, przez mazowieckie i lubelskie z przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ wkr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Parczew
18.3°C
wschód słońca: 04:24
zachód słońca: 20:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Parczewie