22 lipiec 2024

Policjantka na spotkaniu z członkami grupy Szare Szeregi

W sobotę policjantka z parczewskiej komendy odbyła niezwykła prelekcję z grupą dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia Sportowo – Historycznego „Szare Szeregi”. W jej trakcie rozmawiano nie tylko o zasadach bezpieczeństwa podczas letnich obozów, organizacji gier terenowych, poruszania się po terenach leśnych czy bezpieczeństwie w ruchu drogowym, ale także o historii Polski. Najpierw była teoria, a następnie policjantka została zaproszona do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych warsztatach.

Sobotnia prelekcja z grupą ponad 40 osób uczestniczących w letnim obozie na terenie gminy Dębowa Kłoda, to cenna lekcja zarówno dla dzieci i młodzieży, ale również naszej mundurowej.

Podczas krótkiej wizyty sprawdzono jak wygląda miejsce zakwaterowania, warunki w których przebywają uczestnicy oraz zabezpieczenie broni historyczno – edukacyjnej będącej na stanie Stowarzyszenia. Uwag nie było.

Następnie w trakcie krótkiej pogadanki omówiono zasady bezpieczeństwa podczas zajęć odbywających się głównie na terenach leśnych, w rejonie zbiorników wodnych czy dróg gruntowych znajdujących się w obwodzie Nadleśnictwa Parczew.

Zwrócono uwagę, aby podczas gier terenowych prowadzić zajęcia w zwartej grupie, nie rozpraszać się, dbać o bezpieczeństwo swoje oraz kolegów i koleżanek. W razie wystąpienia sytuacji niepokojących wręcz niebezpiecznych natychmiast skontaktować się z opiekunami i komendantem obozu lub wykonać telefon na numer alarmowy.

Policjantka podkreśliła, że prowadzenie ćwiczeń ruchowych, zajęć manualnych wymaga skupienia, precyzji, ogromnej wiedzy oraz zachowania środków ostrożności i przstrzegania przepisów bhp.

Ponadto poruszono również kwestie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym w trakcie przemieszczania się po drogach publicznych pojazdami historycznymi.

Również pokrótce z opiekunami oraz komendantem obozu omówiono kwestię organizacyjne pikniku historycznego w miejscowości Białka, prawidłowym zabezpieczeniu terenu i rekwizytów potrzebnych do realizacji przedsięwzięcia.

Na koniec policjantka otrzymała zaproszenie na krótką lekcję historii oraz warsztaty ślusarskie, gdzie własnoręcznie wykonała brelok z łuski amunicji oraz symbol Polski walczącej.

To było niezwykłe doświadczenia oraz cenna opowieść, która pozwoliła na chwilę przenieść się do przeszłości. Dziękujemy!

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk