reklama
kategoria: Biznes
14 maj 2013

Co trzeci z nas myśli o emigracji

zdjęcie: Co trzeci z nas myśli o emigracji / Wyjazdy za chelebem stają się jeszcze bardziej popularne
Wyjazdy za chelebem stają się jeszcze bardziej popularne
Rząd na każdym kroku stara się przekonać opinię publiczną, że więcej Polaków wraca niż wyjeżdża za granicę. Niestety z ostatnich badań Work Service wynika, że ponad dwa razy więcej czynnych zawodowo Polaków, w porównaniu do zeszłego roku, chciałoby wyemigrować w poszukiwaniu pracy. Czy faktycznie Niemcy, Wielka Brytania czy Skandynawia są rajem dla Polaków?
REKLAMA

W ostatnich latach wielu z nas emigruje do Niemiec i ta tendencja nadal się utrzymuje. Dalej utrzymuje się również Wielka Brytania i kraje skandynawskie - Norwegia, Szwecja i Dania. Zmiana dotyczy jednak USA, ponieważ ten kierunek nie cieszy się już takim zainteresowaniem jak w 2012 roku. Zadziwiające jest to, że liczba chętnych do wyjazdu „za pracą” wzrosła aż 2,5-krotnie w stosunku do zeszłego roku, a bezrobocie zwiększyło się jedynie o 1,5%.

- Potwierdziły się nasze zeszłoroczne przewidywania, że do wzrostu chętnych do wyjazdu za granicę potrzeba, aby Polacy dowiedzieli się, jak wyjechać i sobie poradzić na obczyźnie. Niektórzy znajomi i krewni już wrócili z nową porcją porad dla tych, którzy rozważają wyjazd. Podjęciu decyzji o wyjeździe sprzyja także ogólna niestabilność zatrudnienia, która często dotyka nisko wykwalifikowanych pracowników - mówi Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A.

Męska sprawa

Odnotowano znaczny wzrost zainteresowania wyjazdami wśród mężczyzn z 15% do 36%. Rodziny decydują, że w pierwszej kolejności wyjedzie mężczyzna, natomiast reszta rodziny dołączy do niego kiedy już odnajdzie się w nowym kraju.

Przeraża fakt, iż coraz więcej osób w wieku 18-45 lat jest skłonnych do wyjazdu. Powinno dać to do myślenia politykom i co za tym idzie przedsiębiorcom. Wyobraźcie sobie, że jednak największą grupę nadal stanowią osoby w wieku od 45 do 54 lat.– Około jedna piąta respondentów do 54 roku życia bierze pod uwagę podjęcie zatrudnienia poza Polską. To niepokojące dane, ponieważ wyjazd tylu osób w wieku produkcyjnym, byłby dla Polski ogromną stratą – tłumaczy  Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Wykształcenie też jest ważne

Bezrobotni z terenów wiejskich oraz mniejszych miejscowości są bardziej otwarci na wyjazd za granicę. Osoby z wyższym wykształceniem obawiają się przekwalifikowania i uznają wyjazd za ostateczność.  Wykonywanie pracy wymagającej niskich kompetencji, pomimo atrakcyjnego, w przeliczeniu, wynagrodzenia nie jest kuszące dla osób po studiach.

Wykonywanie pracy wymagającej niskich kompetencji, pomimo atrakcyjnego wynagrodzenia - nie jest kuszącą perspektywą.

*Badania zostały przeprowadzone w marcu 2013 r. przez Instytut Badań Homo Homini na zlecenie Work Service. Na pytania odpowiadali wyłącznie respondenci czynni zawodowo.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Parczew
3.3°C
wschód słońca: 06:37
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Parczewie